Barevný doplněk v interiéru? Zkuste fotoobraz!

I perfektně sladěnému interiéru může něco chybět, pokud jste zapomněli na výrazné barevné akcenty. Modrá si dobře rozumí se žlutou či oranžovou, červené sluší studené modré odstíny a zelená se zase výborně kombinuje s teplými růžovými tóny. Bez barevných doplňků to zkrátka není ono. A pokud zrovna nepatříte mezi milovníky dekorací, můžete vyzkoušet moderní elegantní doplněk – fotografický obraz!

Obraz v barvě a barva v obraze

Lidé si zdobili stěny už odpradávna. Stačí si vzpomenout na pravěké jeskyně, egyptské pyramidy, renesanční fresky i veskrze moderní umění. Prostě se rádi obklopujeme pěknými obrazy. A nejde jen o obsah, ale i o formu. Barvy jsou pro nás zkrátka důležité. Určují naší náladu a způsobují, zda se v místnosti cítíme dobře či nikoliv.

Obecně platí, že nejlépe jsou snášeny barvy, kterými nás obklopuje příroda. Modrá a zelená působí uklidňujícím dojmem, hnědá nás zase uzemňuje a poskytuje pocit útulnosti. Naopak žlutá, oranžová a červená nabíjejí energií a podporují kreativitu a činorodost. Neměli bychom s nimi však příliš plýtvat, protože u citlivějších jedinců mohou vyvolat nervozitu nebo hyperaktivitu. Neutrální barvy jako béžová, krémově bílá a šedá se na barevné akcenty příliš nehodí, protože by mohly nudit. Výjimku představuje nadčasová černobílá kombinace, kterou v eleganci nic nepředčí.

Ráno nad toskánskou krajinou na zelené stěněRáno nad toskánskou krajinou na zelené stěně

Jak správně vybrat fotografický obraz?

Těžká volba? Nikoliv, pokud budete postupovat podle základního klíče - motiv nebo barva?

Jestliže chcete nad pohovku fotoobraz skotské krajiny, protože Vás k ní poutají příjemné vzpomínky, není co řešit. Podobně tomu bude, pokud jste milovníkem pražských zákoutí nebo newyorské architektury. Z nabídky konkrétního motivu prostě vyberte fotku, která by barevně nejlépe ladila s Vaším interiérem, a máte hotovo.

Život však nebývá tak jednoduchý. Většinou máme jen vágní představu o tom, co vlastně chceme. Pak je dobré odrazit se od barevného základu Vašeho interiéru a fotografický obraz k němu doladit. Pokud si nejste jistí, jak správně barvy kombinovat, rádi Vám poradíme pár tipů, nebo si také můžete přečíst o teorii barev v interiéru.

Ze všech barev zelená působí na lidskou psychiku nejblahodárněji. Navíc je ideální podkladovou barvou, s níž se bez obtíží kombinují všechny barvy. Výborně na ní vypadá například kontrastní červené nebo něžně růžové ladění. Pozor si jen musíte dát u výrazných, sytých odstínů oranžové a fialové, aby vzniklá kombinace nepředčila Vaše nejdivočejší představy.

Fotografický obraz podzimní krajiny v Broumovském výběžkuFotografický obraz podzimní krajiny v Broumovském výběžku

Žlutá je skutečným pokladem v interiéru. Hodí se i do menších tmavších místností, které spolehlivě prosvětlí. Přináší s sebou pozitivní energii a hřejivý pocit slunečních paprsků. Můžeme si tedy dovolit kombinovat ji se studenými odstíny modré a fialové, které by jinak působily chladně a neosobně. Nemusíte se však bát ladit ji i s teplými podzimními tóny. Tato varianta je sice dost sezónní, proč si ji však nedopřát?

Modrá je barvou klidu, míru a relaxace. Snese proto i kontrastní, výrazné barvy jako žlutou, oranžovou a růžovou. Tyto odstíny modrou zároveň příjemně oteplí, aby nepůsobila tak chladně. Jistě neminete ani kombinací se zelenou, která dodá interiéru uklidňující přírodní ladění.

Tmavě modrý interiér v kombinaci s růžovouTmavě modrý interiér v kombinaci s růžovou

Snad žádná barva v interiéru nevzbuzuje takové kontroverze jako červená. Nevěřili byste, jak vskutku královsky vypadá v kombinaci s černou a bílou. Pokud máte doma červenou stěnu, nebude na ní vypadat nic luxusněji než černobílý fotografický obraz. Každá návštěva ztratí dech!

Zasněžená Praha ve výrazně červeném interiéruZasněžená Praha ve výrazně červeném interiéru

Šedá už se dávno neobjevuje pouze na kobercích. Hitem se v poslední době staly šedě vymalované stěny. Chce to sice větší, dobře osvětlený prostor, ale výsledný efekt stojí zato! Tato barva je navíc neutrální, takže sama vybízí k zábavnému kombinování různých odstínů. Skvěle nechá vyniknout sytou žlutou, oranžovou a červenou, ale i pastelovou fialovou, modrou a zelenou.

Toskánská venkovská krajina přidá Vašemu interiéru na oprimismuToskánská venkovská krajina přidá Vašemu interiéru na oprimismu

Sázka na jistotu? Černobílá!

Stále si nejste jistí, v jakém barevném ladění zvolit fotografický obraz? Pak vše hoďte za hlavu a vsaďte na ověřenou klasiku. Černá a bílá patří mezi tradiční neutrální barvy, které vypadají skvěle v každé kombinaci. Stejně jako nikdy nevyjde z módy černobílá fotografie, tak se nikdy ve Vašem interiéru neokouká černobílý fotografický obraz.

Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. podrobné nastavení