Pražské výhledy, které Vás ohromí

Krásu a zajímavost jakéhokoliv města tvoří jednotlivosti, které dané město má nebo nemá. Mezi hlavní předpoklady výjimečnosti města bych zařadil ráz města (budovy, architektonická jednota nebo rozmanitost, zachovalost...), morfologii města a vodní tok. Čím lépe jsou tyto jednotlivosti poskládány v rámci městského prostoru, tím na nás město udělá lepší dojem. Praha je jedno z nejkrásnějších měst světa nejen proto, že všechny výše uvedené podmínky splňuje. V Praze se tyto jednotlivosti podařilo poskládat do unikátního celku. Tento celek můžeme díky pražským kopcům pozorovat z téměř ptačí perspektivy. Rád bych v následujícím textu popsal čtyři pražské výhledy, které považuji za to nejlepší, co může Praha nabídnout.

Pražské mosty jako na dlani

(Hanavský pavilon)

Výhled na pražské mosty od Hanavského pavilonu je dle mého názoru nejkrásnějším pohledem na Prahu. Dominantu pohledu tvoří budova Strakovy Akademie, která je sídlem vlády. Na Vltavě pak vidíme (seřazeno od nejbližšího) Mánesův most, Karlův most, most Legií, Jiráskův most a Palackého most. Na levém břehu Vltavy (z našeho pohledu je to pravá strana) je poněkud schovaná Malostranská mostecká věž a zcela vpravo až pod Petřínem je věž panny Marie Vítězné. Na pravém břehu je věží ještě o poznání více. Největší pozornost poutá zelená kopule svatého Františka a v její blízkosti stojící Staroměstská mostecká věž a stará vodárenská věž na Novotného Lávce. Dále v pozadí je Národní divadlo. Tento pražský výhled má jedinou nevýhodu. V žádném ročním období nevychází ani nezapadá slunce v ose řeky a tak jsme ochuzeni o fotografování v přímém protisvětle.

Perfect DayObjednat fotoobrazPerfect Day

Nestárnoucí pražské panorama

(Petřínský výhled na pražské věže)

Z úbočí kopce Petřína se Vám otevře pohled převážně na věže Starého města. Tyto věže jsou navíc úžasně „poskládány“ a tvoří zubatou siluetu, kterou nelze zaměnit s žádnou jinou. Zleva vidíme věže kostela svatého Mikuláše na Staroměstském náměstí, dále nepřehlédnutelnou kopuli svatého Františka v sousedství se Staroměstskou mosteckou věží. Následuje charakteristická věž Klementina (na ilustrační fotografii s kotoučem slunce v pozadí). Dále svatý Jakub a dominanta celého pohledu dvouvěžový Týnský chrám. Dále v popředí svatý Salvátor a vpravo od Týna Staroměstská radnice. Lehce stranou je vodárenská věž u Vltavy a zcela vpravo ještě svatý Havel a svatý Jiljí. Protože má tento výhled východní orientaci, nejvíce fotografů zde potkáte brzy ráno. Trpělivě čekají na několik málo minut, kdy se vycházející slunce odlepí od horizontu a polaská celé město zlatými paprsky.

Panorama pražských věží při východu slunceObjednat fotoobrazPanorama pražských věží při východu slunce - Je to jen krátká chvilička po východu, kdy se lze bez následků dívat do slunce. Někdy minuta, někdy pět minut, podle toho, jak čistý je vzduch. Pak už Vám ta žhnoucí koule začne vypalovat oči, začnete mrkat, slzet, mžitky před očima pomalu splynou v blikající duhu, a když budete zírat dál, tak to bude asi to poslední, co jste v životě viděli.

Malostranská kotlina

(Vyhlídka od Panny Marie z Exilu)

Půjdete-li cestou z Úvozu po vrstevnici směrem na Petřín, pak po pravé ruce uvidíte Strahovský klášter a po levé výhled přes Velkou Strahovskou zahradu na Malou Stranu. Již tento pohled je překrásný. Já Vám však doporučuji odbočit vpravo a po pěšině vyšplhat až těsně pod klášter. Najdete tam bílou sochu Panny Marie z Exilu (sochu nechali zhotovit Češi žijící v exilu) a omračující výhled na pražskou kotlinu. Dominantami pohledu jsou komplex Pražského hradu na levé straně a svatý Mikuláš na Malostranském náměstí napravo.

Jaro pod Pražským hrademObjednat fotoobrazJaro pod Pražským hradem

Neznámý pohled ze Žižkova

(Praha z Vítkova)

I Praha má svá záda, pohled, který se standardně neobjevuje na pohlednicích, takový pohled, který možná ani neznáte. Opomíjeným pražským kopcem je totiž staroslavný Vítkov, místo husitského vítězství nad křižáckými hordami. Temeno kopce je poznamenáno poněkud ohyzdnou budovou památníku národního osvobození. Naopak vylepšeno a ozdobeno je bronzovou jezdeckou sochou Jana Žižky z Trocnova, která patří mezi největší jezdecké sochy světa. Najdete-li ten správný průhled mezi stromy, můžete Prahu šmírovat tajně, zezadu. Když odsud fotografuji, připadám si trošku jako voyer. Pražský Genius Loci totiž upírá zrak na druhou stranu, od Staroměstského náměstí směrem k Malé Straně a k Hradu.

Věže v podhradíObjednat fotoobrazVěže v podhradí

Mapa pražských vyhlídekMapa pražských vyhlídek - Pro hrubou představu o nejkrásnějších pražských výhledech přikládám mapku. 1) Hanavský pavilon, 2) výhled na pražské věže z Petřína, 3) výhled od Panny Marie z Exilu, 4) vrch Vítkov (mapu lze kliknutím zvětšit)

Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. podrobné nastavení